Jakie jest podejście do emerytury młodych ludzi?

31 maja
08:43 2012

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie nie są dostatecznie uświadomieni w kwestii świadczeń emerytalnych. Większości z nas wystarczy to co zarabiamy dzisiaj natomiast przyszłość to odległą czasoprzestrzeń, która dzisiaj nas nie interesuje.

Jest to duży błąd bowiem na swój emerytalny byt pracujemy całe życie. Podejście do emerytury pozostawia dzisiaj wiele do życzenia. Młodzi ludzie całkowicie wyzbyli się myślenia o przyszłości. Interesuje ich jedynie to co dzieje się tu i teraz. Dotyczy to wszystkich kwestii a przede wszystkim pracy.

Dzisiaj jak wiadomo ciężko jest o pracę a tym bardziej ciężko o umowę o pracę. A to ona jest w stanie zagwarantować nam składki na przyszłą emeryturę. Ponadto gwarantuje nam ona ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu możemy bezpłatnie korzystać ze świadczeń NFZ. Niestety umowa o pracę jest dzisiaj towarem deficytowym. O tym kto ją otrzyma dobra bądź zła wola pracodawcy.

Jak wiadomo wiąże się ona z dużo wyższymi kosztami na owego pracownika. Niestety jest to podstawowy element jaki gwarantuje nam emeryturę. Rząd nie robi nic , aby jakoś tej sytuacji zaradzić. Ujednolicenie wieku emerytalnego nie jest bowiem w żaden sposób rozwiązaniem tej sytuacji. Każdy , kogo interesuje jego przyszła emerytura może zainwestować połowę środków w III filar zwany potocznie IKE. Jest to skrót od Indywidualnych Kont Emerytalnych. Są one gwarantowane przez ubezpieczalnie takie jak na przykład IKE PZU. Warto zastanowić się czy nie będzie to korzystniejsze rozwiązanie niżeli inwestowanie w nieskuteczne OFE.

Każdy wie, że bieżący system emerytalny nie jest do końca dobrze i precyzyjnie sprecyzowany. Warto zastanowić się nago modyfikacją. Emerytura większości z nas wisi na włosku a rząd nie robi nic aby zapobiec tej niestabilnej sytuacji. Powinniśmy zatem wziąć sprawy we własne ręce.