Spis treści
Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych staje się coraz popularniejsze w Polsce i stanowi dobrą alternatywę dla innych form lokowania kapitału. Będąc uczestnikami parkietu giełdowego, możemy korzystać z różnych instrumentów finansowych, jak na przykład opcje – a co to takiego?
Jak wynika z badań, 6% Polaków posiada w swoim portfelu inwestycyjnym akcje. Nie jest to może oszałamiająca liczba, jeśli porównamy te dane z amerykańskimi – w USA 55% dorosłych obywateli jest właścicielem akcji, ale też tradycja giełdy jest u nas krótsza niż w Stanach. Przeciętny polski inwestor to mężczyzna w wieku 38 lat, który posiada w portfelu do 7 spółek, a wartość tego portfela to najczęściej około 30 tys. zł.
Co umożliwiają opcje?
Inwestując na giełdzie, możemy korzystać z różnych instrumentów finansowych, takich jak opcje.
Są to instrumenty finansowe, pozwalające na dodatkową elastyczność inwestycji. Dzięki nim można łatwiej dostosować pozycję inwestora do bieżącej sytuacji, panującej na rynku. Opcje pozwalają zabezpieczyć się przed spadkiem cen akcji, ale również umożliwiają kupienie taniej papierów wartościowych, za ich sprawą można osiągnąć wyższą stopę zwrotu z inwestycji, a także przygotować odpowiednią strategię inwestowania.
Czym tak naprawdę są opcje?
Opcje na papiery wartościowe, oferowane na rynku giełdowym, to nic innego jak rodzaj kontraktów. Jeśli inwestor zdecyduje się na opcje kupna, może w przyszłości przeprowadzić taką transakcję, ale wcale nie musi (sprzedawca jest zobowiązany do sprzedaży). Podobnie jest w przypadku opcji sprzedaży (kupiec jest zobowiązany do kupna). W jednym i drugim przypadku chodzi o sprzedaż lub kupno akcji, które w tym przypadku nazywane są instrumentem bazowym (operuje się pakietem 100 akcji, jako tzw. mnożnikiem), a transakcje dokonuje się po tzw. cenie wykonania przed lub w dniu wygaśnięcia.
Dźwignia finansowa
Opcjom może towarzyszyć także efekt dźwigni finansowej. To właśnie dzięki niej inwestycja w opcje może potencjalnie zakończyć się dużą stopą zwrotu przy niewielkiej zmianie ceny instrumentów bazowych, bo standardowo premia za kupno opcji jest mała w porównaniu do wartości całego kontraktu. Niestety dźwignia może być również niebezpieczna dla inwestora i może sprawić, że poniesie on duże straty.