10 inwestycji, na których zarobisz więcej niż na lokacie

11 czerwca
21:06 2017

Osoby oszczędzające na lokatach od dawna nie mają łatwego życia. Niskie stopy procentowe sprawiają, że już od kilkudziesięciu miesięcy oprocentowanie depozytów pozostaje poniżej 3,5% w skali roku. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej inwestorów szuka innych sposobów na zarobek. Przedstawiamy 10 inwestycji, na który zarobi się więcej niż na lokacie.

Stopy procentowe a inwestycje

Rada Polityki Pieniężnej zadbała, żeby inwestorzy nie mieli łatwego życia. Niezwykle niski poziom stóp procentowych nie zachęcał do oszczędzania, a raczej skłaniał do pożyczania pieniędzy lub ewentualnie do inwestowania ich w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia. Coraz mniej słychać też głosów o podwyżce stóp procentowych w perspektywie najbliższych miesięcy – większość analityków spodziewa się kolejnych obniżek. To wszystko sprawia, że inwestorzy muszą przyglądać się innym sposobom na zarobek niż lokaty bankowe. W co warto inwestować?

10 godnych uwagi inwestycji

  1. Nikkei 225 – indeks notowań na tokajskiej giełdzie, jeden z najważniejszych indeksów w całej Azji, który obejmuje akcje 225 spółek. Przez ostatnie 12 miesięcy można było zarobić na tym indeksie 19,3%.
  2. Ziemia rolna w Polsce – okazuje się, że w ciągu ostatniego roku hektar ziemi w Polsce podrożał o 16,9%. Warto jednak zwrócić uwagę na zmieniające się zapisy prawne odnośnie obrotu ziemią tym bardziej, że nowy rząd chce zmienić niedawno przyjętą ustawę.
  3. mWIG40 – okazuje się, że polska giełda papierów wartościowych również miała wiele do zaoferowania inwestorom. Szczególnie łaskawy był tutaj indeks giełdowy 40 średnich spółek. W ciągu 12 miesięcy można było na nim zarobić 8,2%;
  4. Kolekcjonowanie klasycznych samochodów – miłośnicy klasycznych samochodów mają także nosa do interesów, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy mogli zarobić na autach nawet 8%.
  5. CAC 40 – warto było również zainteresować się francuską giełdą. Inwestując w indeks 40 największych spółek na Paryskiej Giełdzie, można było zarobić w ciągu roku 7%.
  6. Obligacje korporacyjne – firmy coraz chętniej płacą inwestorom za pożyczane pieniądze, a obligacje korporacyjne stają się coraz popularniejsze na polskim rynku. W ciągu 12 miesięcy można było zarobić na nich średnio 6,5%.
  7. DAX – również najważniejszy indeks niemieckiej giełdy zadowolił inwestorów, którzy mogli zarobić na nim 5,5% w ujęciu rocznym.
  8. Obligacje banków – jeśli chodzi o rynek obligacji, obok papierów korporacyjnych warto było również zainteresować się papierami dłużnymi emitowanymi przez banki, które skłonne były płacić nawet 5% w skali roku za pożyczenie pieniędzy.
  9. Domy w USA – rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych nie zawiódł inwestorów, a szczególnie tych, którzy koncentrowali się na segmencie domów – w ciągu 12 miesięcy mogli zarobić 4,5%.
  10. Domy w Wielkiej Brytanii – również bliższy nam rynek brytyjski nie rozczarował, tutaj na domach można było zarobić 4,1% w ciągu roku.