Konkretne działania

08 marca
06:40 2012

Coraz ostrzej formułowane są opinie różnych środowisk na temat systemu emerytalnego jaki od lat funkcjonuje w Polsce i jaki od lat się nie sprawdza. System ten jest chory, lekarzy do jego uzdrowienia jest coraz więcej i jeszcze więcej przeróżnych diagnoz. Poprawa systemu emerytalnego staje się koniecznością i to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Co z tego skoro na mówieniu się zazwyczaj kończy. Ostatnie zmiany i okrojenie składki emerytalnej dla ofe nie zmieniło sytuacji, a także opinii na temat naszego systemu. Wybierający fundusze emerytalne nie mają też pewności czy dobrze wybrali, nawet jeżeli przejrzą ranking funduszy emerytalnych.
– Coraz ostrzej formułowane są opinie różnych środowisk na temat systemu emerytalnego jaki od lat funkcjonuje w Polsce i jaki od lat się nie sprawdza. System ten jest chory, lekarzy do jego uzdrowienia jest coraz więcej i jeszcze więcej przeróżnych diagnoz. Problem w tym, że to nic nie daje. Może więc warto przejrzeć ofertę deutsche banku i jego ofertę db emerytura. Bank zapewnia, że jest to jedna z najlepszych ofert na rynku, a składkę miesięczną możemy już płacić od 100 złotych. Ale to tylko oferta, podejrzewam, iż inne fundusze emerytalne mają podobne oferty, a kto wiem może i lepsze – powiedział jeden z przyszłych emerytów.
Tymczasem nie ulega żadnej wątpliwości, że otwarte fundusze emerytalnie nie radzą sobie i należy w ich funkcjonowaniu wiele zmienić. Problem tylko w tym jak to zrobić? Pomysłów jest wiele, ale najczęściej brane są z sufitu i nie ma w nich nic konkretnego. Jedna z partii opozycyjnych zarzuca rządowi, że za późno wziął się za ten problem i dlatego otwarte fundusze emerytalne źle działają. Pytanie tylko co ta opozycyjna partia robiła gdy była u władzy? Przecież problem ten nie wziął się ot tak nagle. Tymczasem pomysłów na uzdrowienie tego systemu, zmian w jego funkcjonowaniu rzeczywiście jest i z pewnością jeszcze będzie wiele. Ostatni z nich to wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat, tak dla mężczyzn jak i dla kobiet.
– Problem tylko w tym, że często są to projekty absurdalne, oderwane od rzeczywistości i nie mające nic wspólnego z rzeczywistymi potrzebami przyszłych emerytów. Póki co nie sprawdza się ZUS i jak na razie nie sprawdza się drugi filar, czyli otwarte fundusze emerytalne, nie sprawdzają się też indywidualne konta bankowe i nie pomaga w wyborze ranking funduszy emerytalnych. Czas najwyższy żeby wreszcie podjąć bardziej konkretne działania. Jeżeli nie podejmie wreszcie jakichś radykalnych kroków skutki braku takiej decyzji mogą być opłakane. Jeżeli otwarte fundusze emerytalne nie sprawdzają się, jeżeli trwonią pieniądze przyszłych emerytów, jeżeli w głowach szefów ofe są tylko zyski to należy to całe towarzystwo rozpędzić na cztery wiatry. Natomiast jeżeli są konkretne pomysły na poprawę funkcjonowania ofe, to należy natychmiast zacząć to robić. Nie analiza, nie ranking funduszy emerytalnych, ale konkretne działania.