Które banki udzielają preferencyjnych kredytów dla rolników?

22 kwietnia
16:13 2017

Rolnicy bardzo cenią kredyty preferencyjne. W jakich bankach można je uzyskać?

Kredyty preferencyjne to bardzo praktyczne i skuteczne rozwiązanie w zakresie pozyskania zewnętrznego finansowania, jakie skierowane jest do polskich rolników. Takie kredyty brane są zwykle po to, aby móc sprawnie zmodernizować własne gospodarstwo rolne. Służą także do finansowania prac związanych z likwidowaniem szkód lub ze wznowieniem produkcji. Rolnicy, którzy zainteresowani są właśnie takimi funduszami, powinni się skierować do banków, które mają podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pieniądze pochodzące z kredytu preferencyjnego mogą zostać przeznaczone np. na kupno gruntów rolnych, maszyn, budynków, a także urządzeń rolniczych. Maksymalnie rolnicy mogą liczyć przy takich kredytach na pomoc rzędu 40 proc. Taki poziom pomocy dotyczy gospodarstw rolnych oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Na pomoc nawet do 50 proc. kredytu mogą liczyć zaś gospodarstwa operujące na polu przetwórstwa produktów rolnych. Największa pomoc ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czeka zaś na gospodarstwa, które padły ofiarą klęsk żywiołowych. Mogą one liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. kredytu.

Trzeba wiedzieć, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) współpracuje tylko z nielicznymi bankami. To oznacza, że rolnik zainteresowany kredytem preferencyjnym na pewno nie znajdzie go w każdym banku detalicznym. Do wybranych przez ARiMR instytucji zaliczają się banki spółdzielcze. ARiMR współpracuje np. Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. Zrzesza on aż 352 instytucje banków. Inne zrzeszenie to Mazowiecki Bank Regionalny S.A., który zrzesza 73 banki. ARiMR współpracuje także ze Spółdzielczą Grupą Bankową Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. Ta grupa liczy 150 banków. Do gronach tych banków należy doliczyć także banki komercyjnej. Mamy tu na myśli Bank Gospodarki Żywnościowej (popularny BGŻ) oraz ING, WBK Zachodni, Pekao S.A. a także Bank BPH.

Choć wnioskowanie o kredyt preferencyjny to proces czasochłonny i wymagający sporo wysiłku zwłaszcza w zakresie dokumentacji, to wysiłek jest warty podjęcia. Dlaczego? Po pierwsze, rolnik otrzymuje bardzo atrakcyjne warunki spłaty (niższe stopy procentowe). Po drugie, istnieje możliwość stosowania prolongat w regulacji kredytu. Po trzecie, jest także opcja karencji.