Rząd już zatwierdził

09 marca
09:01 2011

Wreszcie przestano ukrywać, że polski system emerytalny od dawna źle funkcjonuje, a emerytury jakie będą w przyszłości otrzymywać przyszłi emeryci mogą być nawet mniejsze niż emerytury obecne i zabrano się na poważnie reformowaniem systemu. A przecież wszyscy doskonale wiemy, jakie obecnie emerytury są wypłacane. Rząd właśnie zaaprobował projekt zmian w polskim systemie emerytalnym, w myśl którego do 2017 roku składka na otwarte fundusze emerytalne będzie zmniejszona o 5 procent i wyniesie 2,3 proc. Docelowa składka ma wynosić 3,5%. Zdobyte w ten sposób pieniądze będą zdeponowane na subkontach każdego ubezpieczonego w postaci obligacji państwowych. Zapewniona też będzie dziedziczność zgromadzonych na subkontach środków. Z pewnością projekt ten nie zadowala oponentów, którzy chcieliby, aby docelowo składka na ofe wynosiła 5%. Na to jednak nie przystaje strona rządowa, więc prawdopodobnie dyskusja będzie się jeszcze toczyła. Wszyscy jednak czekają na ustawę, która pozwoli na zatwierdzenie, bądź odrzucenie tego projektu.
– Projekt rządowy wielu osobom nie pasuje, ponieważ tracą na tym otwarte fundusze emerytalne. Ale nie tylko bowiem taki projekt zagraża też powszechnym towarzystwom emerytalnym oraz interesom powiązanych z nimi pewnych grup. Zmniejszone wpłaty znacznie pogorszą sytuacje finansową właścicieli funduszy emerytalnych. Najbardziej zagrożone będą małe towarzystwa i nie wykluczone jest, że zostaną nawet wystawione na sprzedaż. Nie jest to jednakże takie proste, bowiem trzeba na to wielu zabiegów prawnych, dlatego może nie być zbyt wielu chętnych na taki ruch. Z rynku docierają już informacje, że rozpoczęła się właśnie akcja propagandowa dużych towarzystw, aby uczestnicy mniejszych przechodzili do nich. Jak analizuje „Parkiet” nawet jedna trzecia PTE może być zagrożona upadłością, a w związku z tym rodzi się pytanie o najlepszy fundusz emerytalny – stwierdził znawca tego rynku.
Odpowiedzieć jest trudna, ale wybierając mimo wszystko ofe, powinno się sprawdzić najlepszy fundusz emerytalny i jego osiągnięcia finansowe. Poza tym pamiętajmy, że najlepszy fundusz emerytalny w danym momencie za 2-3 miesiące może już nim nie być. Póki co najwyższe notowania ma ofe polsat, na drugim miejscu plasuje się allianz, a na trzecim pte warta sa.
– Rządowi zarzuca się też, że zamierza łatać dziurawy budżet pieniędzmi przyszłych emerytów. Jednakże jest też wiele głosów popierających ten projekt zmian. Ale na przykład PiS chce, aby to każdy dorosły obywatel miał prawo wyboru czy chce oszczędzać w ofe czy też w zus. I wydaje się, że jest to właściwie postawione pytanie, ponieważ Polacy są wolnymi ludźmi i powinni mieć prawo wyboru.