Oszczędzaj bez ryzyka

11 października
16:43 2016

Jak skutecznie oszczędzać bez ryzyka? Czy to w ogóle możliwe? Przedstawiamy krótki przegląd tego, jak dobrze lokować pieniądze, by nie martwić się o ich odzyskanie.

Większość z nas ma zgromadzone jakieś oszczędności. W zasadzie oszczędności to znak, że potrafimy rozsądnie gospodarować posiadanymi środkami finansowymi i mamy kontrolę nad własnym budżetem domowym. Jeśli ilość oszczędności jest duża, to warto zastanowić się, jak je ulokować, aby przynosiły dodatkowy zysk.

Grunt to bezpieczeństwo

Większość osób, które nie są fanami inwestowania, jeśli już myśli o oszczędzaniu, to ma na myśli jakieś proste metody pomnażania kapitału, zapewniające przede wszystkim bezpieczeństwo. Takie podejście nie powinno dziwić. W końcu oszczędzanie wymaga wysiłku i nie chcemy, aby ten wysiłek poszedł na marne. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pieniądzom, trzeba inwestować w taki sposób, aby maksymalizować zysk, a minimalizować ryzyko.

Lokaty i konta oszczędnościowe

Jednym z najpopularniejszych sposobów na bezpieczne oszczędzanie jest deponowanie pieniędzy na lokatach bankowych. Lokata to depozyt, który jest przechowywany na specjalnym koncie przez z góry ustalony czas. Bank proponuje w zamian określone oprocentowanie, a deponent zaś zobowiązuje się, że w ustalonym okresie nie uszczupli depozytu. W innym wypadku zazwyczaj traci to, co zarobił na oprocentowaniu.

Konto oszczędnościowe działa podobnie – z tą różnicą, że istnieje możliwość swobodnego dysponowania zgromadzonym na koncie kapitałem. Bank nie ukaże w tym przypadku za wypłaty gotówki odebraniem odsetek. Konta oszczędnościowe to w dużym skrócie rachunki bankowe, które są oprocentowane.

Oszczędzanie na kontach oszczędnościowych i lokatach należy do najbezpieczniejszych sposobów gromadzenia kapitału. Trzeba jednak pamiętać, że w parze z tym bezpieczeństwem idą zwykle stosunkowo niskie zyski.

A co z funduszami inwestycyjnymi?

Co ciekawe, bezpiecznie można również oszczędzać przy pomocy funduszy inwestycyjnych. W świadomości społecznej fundusze tego typu kojarzą się z ryzykiem. W praktyce jednak wszystko zależy od tego, jaki fundusz wybierzemy. Jeśli postawimy np. na fundusz obligacji, zyskamy pewność, że nie stracimy złożonej kwoty wyjściowej, a jednocześnie będziemy mieć zagwarantowany zysk.