PKO BP: gdzie wypłacać bez prowizji?

01 lutego
13:45 2016

PKO BP to największy bank polski, który jest także w czołówce pod względem liczby klientów w kanale mobilnym i internetowym. Jednak czasami potrzebujemy gotówki. Gdzie wtedy możemy wypłacać bez prowizji, będąc klientem PKO BP?

Już od dłuższego czasu można obserwować, że banki coraz częściej wycofują się z darmowych usług dla klientów, co jeszcze może się nasilić po wdrożeniu podatku bankowego. Tym bardziej warto szukać takich ofert finansowych, które nie pociągają za sobą konieczności płacenia prowizji.

Konta osobiste w PKO BP

Zanim sprawdzimy, które operacje gotówkowe w największym polskim banku nadal są darmowe, warto kilka słów poświęcić ofercie kont osobistych w PKO BP, z których przecież będziemy wypłacali nasze pieniądze, a które wpływają także na wysokość prowizji od wypłat lub jej braku.

Obecnie PKO BP proponuje pięć różnych rachunków osobistych. Na pewno flagowym produktem jest Konto za Zero, które jest darmowe, ale tylko dla klientów otwierających ten rachunek po 1 października 2014 roku. Nie zapłacimy również nic za Konto dla Młodych, a także za Konto Rodzica, ale tylko wtedy, gdy otworzymy równocześnie Konto Dziecka. W innym przypadku czeka nas opłata 15 zł miesięcznie. Do wszystkich wspomnianych kont osobistych karty debetowe wydawane są za darmo. Niestety gorzej jest z opłatą miesięczną za karty. W każdym przypadku należy wykonać określoną liczbę płatności bezgotówkowych, żeby uniknąć opłaty, a ta waha się od 1 zł do 6,90 zł.

Gdzie wypłacać za darmo?

Klienci PKO BP mają różne możliwości wypłacania gotówki bez prowizji. Przede wszystkim można to zrobić w każdym oddziale tego banku i w agencjach PKO BP, ale do wysokości kwoty, jaka jest ogłaszana cyklicznie w komunikatach banku. Oprócz tego za darmo wypłacą także pieniądze z bankomatów należących do PKO BP, a właściciele PKO Konta Pierwszego lub PKO Konta dla Młodych (otwarte po 10 stycznia 2014 roku) – również z bankomatów należących do innych banków. Niestety posiadacze innych kont osobistych zapłacą w tym przypadku 3% wypłaconej sumy, ale nie mniej niż 5 zł. Podobnie jest z bankomatami za granicą (darmowe dla posiadaczy PKO Konta Pierwszego i PKO Konta dla Młodych), a pozostali zapłacą co najmniej 10 zł, maksymalnie 3% wypłaconej sumy. Niestety, wszystkie inne operacje wiążą się już z koniecznością zapłacenia prowizji.